رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : یک شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۴.۹۵

شناسه خبر : ۳۸۳۵۴۹۳۳ تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۹/۳ ۱۲:۴۲:۳۱

افزایش 61 درصدی قیمت بنزین در آمریکا طی یک سال اخیر

دولت آمریکا در تلاش است تا هر طور که شده قیمت بنزین در این کشور را پایین بیاورد.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، آمریکا بیشتر از هر کشور دیگری در جهان بنزین مصرف می کند و افزایش قیمت آن طی ماه‌های گذشته به یکی از نگرانی‌های جدی مردم این کشور بدل شده است.

کاخ سفید شب گذشته از برنامه خود برای عرضه 50 میلیون بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک خود با هدف پایین آوردن قیمت در بازار جهانی خبر داد.

در حالی که یک سال پیش متوسط قیمت هر گالن بنزین در آمریکا 2.11 دلار بود، حالا این رقم به 3.4 دلار افزایش یافته که درواقع در 12 ماه 61 درصد رشد کرده است و همین مسأله شرایط را برای مردم سخت کرده است. (یک گالن معادل 3.78 لیتر است)

پیش‌بینی می‌شود در طول تعطیلات عید شکرگزاری 48.3 میلیون نفر در آمریکا به مسافرت بروند که نسبت به سال گذشته 4 میلیون نفر افزایش خواهد یافت.

البته در جولای سال 2008 متوسط قیمت بنزین در آمریکا به 4.11 دلار رسیده بود و بنابراین قیمت کنونی بالاترین قیمت بنزین در تاریخ آمریکا نیست، اما این روند افزایش قیمت طی چند ماه گذشته در تاریخ انرژی آمریکا تقریبا بی‌سابقه بوده است.

افزایش قیمت بنزین در آمریکا دلایل مختلفی دارد که بنا بر اعلام وزارت انرژی این کشور افزایش قیمت نفت در بازار جهانی یکی از اصلی‌ترین دلایل این مسأله است. البته نقش عرضه و تقاضا در بازار را نمی‌توان نادیده گرفت.

همچنین عوامل دیگری نظیر بازاریابی، حوزه توزیع و اضافه کردن مواد دیگر در بنزین نیز از جمله مواردی است که باعث رشد قیمت آن در بازار آمریکا شده است.

تام کلوزا، کارشناس ارشد موسسه اویل پرایس اینفورمیشن، می‌گوید: قیمت تمام این عوامل نیز افزایش یافته است.

کلوزا می‌گوید: بنزینی که مردم استفاده می‌کنند شامل 8 تا 9 ماده است که قیمت تمام آنها طی ماه‌های گذشته رشد کرده است.

17 درصد قیمت بنزین در آمریکا مربوط به مالیات است، از یک طرف 18 سنت مالیات فدرال دریافت می‌شود و از سوی دیگر به طور متوسط 30 درصد مالیات و عوارض ایالتی در قیمت بنزین دیده شده است. البته این رقم در ایالت‌های مختلف متفاوت است به گونه‌ای که مثلا در ایالت کالیفرنیا 58.76 سنت و در ایالت مریلند 36.29 سنت است.

* استفاده از ذخایر ارز استراتژیک چگونه بر قیمت بنزین در آمریکا اثر می‌گذارد؟

آزادسازی بخشی از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا که معادل 50 میلیون بشکه خواهد بود، بعید است بتواند به پایین آمدن قیمت بنزین برای تعطیلات شکرگزاری که مردم آمریکا می‌خواهند به سفر بروند، منجر شود. دلیل این مسأله این است که چندین روز طول خواهد کشید تا این نفت به پالایشگاه‌ها برسد و شاهد افزایش عرضه بنزین و پایین آمدن قیمت آن در آمریکا باشیم.

لوئیس دیکسون، کارشناس موسسه ریستاد انرژی می‌گوید: بعید است که رانندگان آمریکایی در آینده نزدیک شاهد پایین آمدن قیمت ناشی از اجرای این سیاست باشند، مگر اینکه دولت بایدن به سمت آزاد کردن ذخایر استراتژیک بنزین برود.

البته ایالت‌های آمریکا هم به نوبه خود در تلاش هستند تا قیمت‌ها را کاهش دهند؛ چراکه به طور کلی دولت بایدن به خاطر بالا رفتن قیمت به شدت تحت فشار است و تلاش می‌کند هر طور که شده قیمت بنزین به عنوان یکی از اصلی‌ترین کالاها در سبد خانوارهای آمریکایی را کاهش دهد. برای مثال ران دسانتیس، فرماندار ایالت فلوریدا از نمایندگان مجلس این ایالت خواسته تا موضوع لغو موقت مالیات بنزین را در دستورکار قرار دهند. میزان مالیات ایالتی در فلوریدا 35 سنت به ازای هر گالن است.

گفته می‌شود؛ ممکن است برخی دیگر از ایالت‌های جمهوریخواه در آمریکا به سمت اجرای سیاست مشابه روی بیاورند.

با همه این موارد البته شاید شاهد پایین آمدن قیمت بنزین در آمریکا برای مدت زمان محدودی باشیم، اما وقتی دوباره تقاضای بنزین در این کشور افزایش یابد، به احتمال زیاد دوباره روند بالا رفتن قیمت آغاز خواهد شد. دلیل این مسأله این است که به خاطر تعطیل شدن برخی پالایشگاه‌ها، ظرفیت پالایش و تولید بنزین در سطح بین‌الملل کاهش یافته است.

بایدن در سخنرانی خود گفته که قیمت بنزین در آمریکا باید به طور متوسط 25 سنت نسبت به قیمت کنونی کاهش یابد.

انتهای پیام/

همه اخبار