رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : یک شنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۳.۸۵

شناسه خبر : ۳۸۳۲۰۴۳۰ تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۸/۳۰ ۱۶:۲۶:۰۸

پیام مهم مخبر برای بازار ارز

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در مصاحبه خود با یکی از خبرگزاری‌های دولتی گفته است بخش عمده‌ای از منابع تخصیصی ارز در سال جاری هزینه شده است. باتوجه به گفته‌های او به نظر می‌رسد بازار ارز سیگنال افزایش قیمت را دریافت کرده باشد. آیا قیمت دلار افزایش پیدا می‌کند؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور در مصاحبه‌ای با یکی از خبرگزاری‌های گفته است: «بخش عمده ارزی که با مجوز مجلس در سال ۱۴۰۰ تخصیص داده شده بود، هزینه شده است.» گفته مخبر از دو جهت برای بازار ارز و قیمت دلار اهمیت دارد.

از یک طرف گفته‌های او به بازار ارز سیگنال افزایش قیمت می‌دهد چرا که دولت با محدودیت منابع ارزی رو به رو است. از طرف دیگر تنها چهار ماه تا پایان سال باقی مانده است و این سوال پیش می‌آید که برنامه دولت برای تامین ارز مورد نیاز برای واردات کالاهای اساسی چیست و می‌خواهد این منابع را از کجا تامین کند؟

قیمت دلار افزایش می‌یابد؟

طبق تجربه سال‌های گذشته به نظر می‌رسد راهکار دولت برای ارز مورد نیاز، تامین آن از بازار آزاد است. این موضوع به بازار دلار سیگنال افزایش می‌دهد، چرا که از یک سو دولت ارزی برای تزریق به بازار و خرید کالاهای اساسی ندارد و از طرف دیگر هم باید به واردکنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی بدهد تا بتوانند کالاهای اساسی وارد کشور کنند.

این موضوع در سال‌های گذشته هم رخ داده است. در حالی که دولت در سال گذشته تنها ۳۶ میلیارد تومان درآمد نفتی داشت، ۵۵ میلیارد تومان برای واردات کالاهای اساسی هزینه کرد، یعنی دولت ۱۸٫۵ میلیارد دلار ارز کم داشت و برای جبران کمبود منابع از بازار آزاد دلار مورد نیاز خود را خرید.

در خوشبینانه‌ترین حالت ممکن دولت حداقل ۲۲۵ هزار میلیارد تومان به پایه پولی کشور اضافه کرده است تا بتواند با توجه به کمبود ارز خود با دلار ۴۲۰۰ تومان ۱۰ قلم کالای اساسی وارد کشور کند.

کسری منابع ارزی و احتمال افزایش قیمت دلار

حالا کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت از ابتدای سال جاری تا به حال بیش از ۱۲ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت کرده است، که با اختلاف ۲۰ هزار تومانی با دلار در بازار آزاد حدودا ۲۴۰ هزار میلیارد به پایه پولی کشور اضافه کرده است یعنی ۲۴ برابر درآمدهای نفتی در سال گذشته.

با این حساب با توجه به آنکه چهار ماه تا پایان سال باقی مانده است به نظر می‌رسد دولت ارز بیشتری را از بازار ارز خریداری کند و به همین خاطر سیگنال مهمی را درباره افزایش قیمت دلار به بازار می‌دهد.

 
همه اخبار