رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۱۷.۷۹

شناسه خبر : ۴۲۰۰۶۶۱۷ تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۱/۴ ۰۱:۵۶:۰۵

آقای جوساز در «قیف» رضا عطاران و لغو سریال حمید جبلی
بعد از گذشت یازده سال آهنگ صدای خنده و شادی پیشکسوتانی همچون تورج نصر، امیر پارسی و هنرمندان جوانی همچون آسیه گرجی و الهام زرتاختی به گوش می رسد؛ اینجا استودیوی شماره هشت، محل ضبط برنامه «کوی نشاط» رادیو است؛ برنامه ای که بعد از گذشت سال ها از تولد خود، فراز و نشیب هایی داشته اما همچنان به دنبال خنداندن مخاطبانش است.

بعد از گذشت یازده سال آهنگ صدای خنده و شادی پیشکسوتانی همچون تورج نصر، امیر پارسی و هنرمندان جوانی همچون آسیه گرجی و الهام زرتاختی به گوش می رسد؛ اینجا استودیوی شماره هشت، محل ضبط برنامه «کوی نشاط» رادیو است؛ برنامه ای که بعد از گذشت سال ها از تولد خود، فراز و نشیب هایی داشته اما همچنان به دنبال خنداندن مخاطبانش است.

به گزارش ایسنا، «کوی نشاط» نام برنامه‌ای رادیویی، در رادیو ایران و زیر نظر گروه ورزش و تفریحات این شبکه است. این برنامه محصول کار برنامه سازان، نویسندگان و بازیگرانی است که سابقه فعالیت در عرصه طنز را داشته اند.

این برنامه از فروردین ماه ۹۱ به تهیه‌کنندگی امیرعباس اشرف در رادیو ایران شروع شد، پخش آن در مهر ماه ۹۴ در مقطعی متوقف و دوباره تولید آن از سرگرفته شد. این بار تهیه کنندگی این برنامه به مهدی ساعی سپرده شد. مهدی ساعی با طرح و بازیگرانی جدید این برنامه را بازطراحی و تولید کرد.

اما از سال ۱۴۰۰ این برنامه به سومین تهیه کننده سپرده شد. از این سال ندا حاجی اسماعیلی مسئولیت تولید این برنامه را به عهده گرفت. وی با ترکیبی از بازیگران قدیمی و جدید این برنامه را به روی آنتن رادیو ایران برد. در فصل سوم این برنامه شاهرخ باقری نژاد کارگردانی آن را به عهده گرفت و گویندگانی چون تورج نصر، عباس نباتی، امیر پارسی، رضا پاپی، میثم رستگاری و الهام زرتاختی، آسیه گرجی و ... به ایفای نقش می پردازند.

به بهانه سال نو گزارشی از پشت صحنه ضبط این برنامه داشته ایم هنرمندان این برنامه از حضورشان در رادیو بعد از سال ها و همچنین ساخت برنامه طنز می گویند. البته متوجه شدیم تورج نصر بازیگر پیشکسوت رادیو، دوبلور چندی است که کسالت دارد و این گفتگو قبل از کسالت ایشان تهیه شده است.  

پخش این برنامه رادیویی از روز دوشنبه (۲۹ اسفند ماه) ساعت ۱۷ آغاز شده و تا ۱۳ فروردین ادامه دارد.

در ابتدا ویدئویی از این برنامه را شاهد باشید:

از تهیه قطعات نمایشی تا طنزآهنگ

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی

ندا حاجی اسماعیلی ـ تهیه کننده  برنامه «کوی نشاط» ـ ضمن تبریک سال نو می گوید: خوشبختانه امسال «کوی نشاط» در کنداکتور بهاری رادیوایران قرار دارد و با حضور چهره های نام آشنایی چون تورج نصر، امیر پارسی، عباس نباتی، اردشیر منظم، میثم رستگاری، ارسلان جولایی، رضا پاپی، داوود شمس، مریم باقری، الهام زرتاختی، مونیکا جهانبان، محمد بهاریان آزاده اکبری، آسیه گرجی، علیرضا تابان و مصطفی خواجه حسینی پخش می شود.

شاهرخ باقری نژاد، کارگردان این برنامه نیز می گوید: برای نوروز امسال بخش های نمایشی طنز و طنزآهنگ های گوناگونی تولید شده که امید است مورد استقبال مخاطبان قرار بگیرد.

تورج نصر و پیرمردهای بانمک

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی

تورج نصر درباره حضورش در «کوی نشاط» می گوید: چند رُل شاخص دارم که یکی از آن ها آقای «جو ساز» است. آدمی که فضول محله است و مدام در کارهای این و آن دخالت و جو سازی می کند؛ اسمش روی خودش است، جوساز است. رُل های مختلف دیگری هم  می گویم که آنها هم طنز است. دو پیرمرد مسن که این ها هر هفته در این برنامه هستند. دوتا پیرمرد بانمک و خوشمزه که خیلی هم مورد توجه قرار گرفته اند.

او که در آستانه شب عید این گفت و گو را انجام داده است، درباره فعالیت دوبله نیز می گوید: این روزها کار دوبله را هم با توجه به اینکه نزدیک شب عید است، انجام می دهم. البته در حال حاضر، کار کم است اما یواش یواش، زیاد می شود. غیر از برنامه «کوی نشاط» با دیگر برنامه های رادیویی در ارتباط نیستم. یعنی اجازه ندارم جای دیگری کار کنم. البته به من پیشنهاد زیاد می شود که در حوزه های دیگر فعالیت داشته باشم.

این هنرمند که اخیرا در سریال «سلمان فارسی» داود میرباقری نیز به ایفای نقش پرداخته است، در پاسخ به اینکه جوان ترها برای ارائه کار طنز از کجا باید شروع کنند؟ می گوید: البته ابتدا باید بیایند بغلِ دست گوینده های قدیمی بنشینند. در این برنامه ها به عنوان تماشاگر شرکت کنند، ببینند گوینده های قدیمی طنز، چه کار می کنند از این ها درس بگیرند و در کلاس هایی که گذاشته می شود، شرکت کنند. خود من کلاس گذاشتم، می توانند ثبت نام کرده و شرکت کنند و کارهای طنز رادیو و کارهای دوبله را از نزدیک، آموزش ببینند.

با رضا عطاران در «قیف» سینما و لغو سریال حمید جبلی

از او می پرسم با تلویزیون همکاری دارد؟ می گوید، «قرار بود با آقای حمید جبلی در سریالی همکاری داشته باشم که متاسفانه کنسل شد» و ادامه می دهد، اسم سریال هنوز  انتخاب نشده است. همچنین در فیلمی سینمایی به اسم «قیف» هم با آقای عطاران کار کردم که آماده نمایش برای اکران سینماست. در این کار نقش کمدی دارم و به نوعی طنز هم است.

وی درباره برنامه های طنز رادیو می گوید: برنامه های طنز رادیو مخاطبان خودش را دارد. در تاکسی، مترو و خیابان مردم عاشق کارهای طنز هستند؛ یعنی واقعا هر چه کار طنز بیشتر بشود مردم شاد می شوند و می خندند.

با زبان غیرمستقیم همه اتفاق ها را به مردم می گوییم

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی

آسیه گرجی از دیگر هنرمندان برنامه «کوی نشاط» می گوید: این برنامه از دهه نود که راه افتاد ما توی این برنامه بودیم و با تیپ ها و نقش های  مختلف در خدمت شنونده ها هستیم. من در مدرسه نقش یک پسربچه شیطان را بازی می کنم که معلمم را اذیت می کنم ولی در عین حال او را دوست دارم. همچنین نقش خانم آقای اسی را بازی می کنم؛ خانمی که خیلی جوشی است و همسرش خیلی خونسرد است، ماجراهای خانواده اش خیلی شیرین است. چند تا بچه به نام های گیلدا و گلنار و گلناز و گیو و گشتاسب و گشتاسب و... دارد. بقیه نقش ها هم متغیر است. در هواپیما نقش مهماندار را بازی می کنم. مسئول استخدام هستم.

گرجی ادامه می دهد: ما با زبانی غیرمستقیم همه اتفاق ها را به مردم می گوییم. به خاطر همین کار طنز خیلی جذاب است.

میوه فروشی که انصاف سرش می شود

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی


علی رضا تابان از دیگر بازیگران درباره همکاری اش با رادیو و این برنامه می گوید:بعد از سال ها دوباره به «کوی نشاط» برگشتم. من که از ابتدای «کوی نشاط» این برنامه را همراهی می کردم، به دلیل عوض شدن گروه سازنده برنامه، از این گروه جدا شدم تا اینکه مجدد از من دعوت کردند تا در این برنامه حضور داشته باشم. 

او درباره کاراکتر خود در «کوی نشاط» می گوید: در حال حاضر نقش یک میوه فروش را بازی می کنم؛ چرا که توانایی لهجه ها و گویش ها و شخصیت ها و تیپ های مختلف را دارم باید ببینم در روندی که جلو می رویم آیا شخصیتی اضافه می شود یا خیر؟

وقتی از او می پرسم چه میوه ای را می فروشد؟ می گوید: این میوه فروش انصاف دارد. مردانگی سرش می شود. آدم را یاد مردهای قدیم می اندازد. دوران گذشته که نوع ادبیات دوران خودش را داشته و حالت اینکه ظلم به کسی نشود، حق کسی خورده نشود این میوه فروشی منصف است وارد بازی های دنیایی نمی شود که بخواهد به خاطر پول هر کاری را انجام بدهد.


امیر پارسی از اوستا یا آمیرزا تا معلم «مدرسه نشاط»

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی

امیر پارسی که عمده شهرت او برای بازی در نقش اوستا یا آمیرزا در مجموعه «عبدلی و اوستا» است، دبیر بازنشسته ریاضی است که نزدیک هفت سال است در برنامه  «کوی نشاط» فعالیت می کند.

او درباره ی تیپ ها و شخصیت هایی که اجرا می کند، می گوید: در این برنامه شخصیت های مختلفی دارم ولی آنی که از همه شنیدنی تر است مدرسه ای است به نام «مدرسه نشاط» با چند تا دانش آموز شیطان که من نقش معلم را بازی می کنم.

از او می پرسیم نقش معلمی طناز را بازی می کنید یا جدی و سخت گیر؟ که می گوید: در اصل طنز «کوی نشاط» با طنزهای برنامه های دیگر فرق می کند، نمی دانم آیا می توانیم اسم آن را طنز فاخر بگذاریم یا نه؟ طنزش طنزی خاص است از آن نظر که طنزی که در برنامه های دیگر رادیویی کار می کنیم، اینجا نیست، طنز هست اما در اصل طنز تلخ است چون مسائل اجتماعی را بیشتر مطرح می کند و بیشتر هم توسط بچه ها مطرح می شود. دانش آموزان شیطان که حرف های بزرگ می زنند و من معلم در اصل از آن ها یاد می گیرم.  

داوود شمس هم که حدود یک سال است با برنامه «کوی نشاط» همکاری می کند، می گوید: من خواننده بازیگر هستم. اکثر شعرهایی که از این برنامه شنیده می شود من آن ها را می خوانم. تیپ معتاد، قدرت و شخصیت های مختلف را بازی می کنم.

او تصریح می کند: خوشبختانه «کوی نشاط» مخاطبان خود را پیدا کرده است و مردم دوست دارند آن را بشنوند.


اخم الملوک با دیالوگ های قدیمی 

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی


مونیکا جهانبان از تیپ های خود در مدرسه «کوی نشاط» و تیپ خانم آذری زبان و خانم اخم الملوک می گوید. خانمی قدیمی که با دیالوگ های قدیمی صحبت می کند.

جهانبان شروع کارش در برنامه های طنز رادیو از برنامه «جمعه ایرانی» ساخته سعید توکل بوده است.  

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی

آقای جوساز در «قیف» عطاران و لغو سریال حمید جبلی

«کوی نشاط» به تهیه کنندگی ندا حاجی اسماعیلی، اجرای ابوالفضل آقاخانی، کارگردانی شاهرخ باقری نژاد، خوانندگی حامد قویدل داوود شمس میثم رستگاری، آهنگسازی حمیدرضا نورایی، ترانه سرایی شاهرخ باقری نژاد، میثم رستگاری و رادمهر موسوی، صدابرداری علیرضا آزادگان مهر و هماهنگی غزاله عمیدی تا پایان تعطیلات نوروز شنیده می شود.

انتهای پیام

همه اخبار