رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۳۲.۷۹

شناسه خبر : ۴۰۶۲۹۱۲۱ تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۴/۷ ۱۰:۰۷:۴۵

پایین بودن این ویتامین خطر ابتلا به دیابت و بیماری استخوان ها را افزایش می دهد
بررسی محققان آمریکایی نشان داده است افرادی که سطح ویتامین D پایینی دارند بیشتر در معرض خطر اثرات نامطلوب داروهای دیابت بر سلامت استخوان ها هستند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند دریافته اند که مکمل ویتامین D ممکن است به جبران آسیب استخوانی ناشی از کاناگلیفلوزین، دارویی که معمولا برای دیابت تجویز می ‌شود، کمک کند. 

در تحقیقات نشان داده شده است که دسته ای از داروهای دیابت به نام مهارکننده های SGLT2 پیشرفت بیماری کلیوی مرتبط با دیابت را کند می کنند و به عنوان یک گزینه درمانی برای افراد مبتلا به دیابت که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری های کلیوی و قلبی هستند در نظر گرفته می شوند.

با این حال، برخی از مطالعات نیز حاکی از آن هستند که مهارکننده ‌های SGLT با ممانعت از فعال ‌سازی ویتامین D توسط بدن، بر سلامت استخوان تأثیر منفی می ‌گذارند. این مسئله می تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد.به گزارش سیناپرس ،در این رابطه، محققان این فرضیه را مطرح کرده اند که افراد با سطح ویتامین D کمتر از حد طبیعی در هنگام مصرف مهارکننده‌ های SGLT2، با خطر بالاتر شکستگی استخوان مواجه می شوند.

آن ها داده های یک جامعه قدیمی در لنکستر واقع در ایالت پنسیلوانیای آمریکا را  که برخی از آنها از قبل سطوح پایین ویتامین D داشتند مورد بررسی قرار دادند. به گزارش سیناپرس ،شرکت کنندگان این مطالعه، کاناگلیفلوزین، یک مهارکننده SGLT2 را به مدت پنج روز قبل و بعد از دریافت مکمل های ویتامین D مصرف کردند. 

محققان دریافتند در افرادی که کمبود ویتامین D داشتند، کاناگلیفلوزین منجر به کاهش قابل توجه و 31 درصدی در سطح متابولیت مورد استفاده برای اندازه گیری سطح ویتامین D شد. این میزان کاهش در افراد با سطح طبیعی ویتامین D، 7 درصد بود.

بر اساس یافته ها، مکمل های فوق سطح هورمون پاراتیروئید را افزایش دادند. این هورمون سطح کلسیم را در خون و سطح ویتامین D را در استخوان ها تنظیم می کند.

دکتر ژینوس یزدی، نویسنده اول این مقاله پژوهشی از دانشگاه مریلند آمریکا اظهار داشته است، که مطالعه کوتاه مدت بر روی مکمل ‌های ویتامین D به منظور مقابله با اثرات نامطلوب مهارکننده ‌های SGLT2 بر سلامت استخوان نتایج امیدوارکننده ‌ای را نشان می ‌دهد، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

پژوهشگران، یافته های تحقیقاتی خود را در کنفرانس انجمن فیزیولوژیک آمریکا (APS) و انجمن آمریکایی کنترل نفرولوژی، کنفرانس کنترل عملکرد کلیه در سلامت و بیماری در شارلوتسویل، ویرجینیا ارائه کرده اند.

 

همه اخبار