رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : یک شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۹.۶۷

شناسه خبر : ۳۷۹۷۴۱۴۱ تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۷/۲۴ ۰۴:۴۹:۰۰

عدم تصمیم‌گیری آمریکا برای شرکت در نشست مسکو
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن هنوز نمی‌تواند مشارکت خود را در نشست مسکو درباره افغانستان تایید کند.
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، تد پرایس روز جمعه به وقت محلی در نشست خبری افزود که واشنگتن از نشست آتی در مسکو مطلع بوده، اما هنوز نمی‌تواند هرگونه دیدار یا مشارکت در این نشست را تایید کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال گفت که آمریکا در مشورت نزدیک با کشور‌هایی است که با آن‌ها منافع مشترک دارد و در مورد افغانستان با کشور‌هایی مانند روسیه همسویی منافع داریم.

به گزارش ایرنا، نشست تروئیکای گسترش یافته (روسیه، ایالات متحده، چین و پاکستان) درباره افغانستان ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) در مسکو برگزار می‌شود. قرار است هیاتی از جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست حضور پیدا کنند.
ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان روز جمعه در یک سخنرانی در مسکو اعلام کرد: ما منتظر انجام یک گفت و گوی صریح با طالبان بعد از انجام نشست در ۲۰ اکتبر (۲۸ مهر) هستیم.

کابلوف تصریح کرد: یک هیات از کابل دعوت شده است و آن‌ها قبلاً تصمیم اساسی برای مشارکت در نشست قالب مسکو در ۱۹ اکتبر گرفته اند. ما فقط منتظر ترکیب هیات هستیم.

رایزنی‌های مسکو درباره افغانستان در سال ۲۰۱۷ بر اساس مکانیسم رایزنی ۶ جانبه نمایندگان ویژه روسیه، افغانستان، هند، ایران، چین و پاکستان شکل گرفت.

آخرین نشست مسکو برای حل مسائل افغانستان ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۹ به ریاست سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه برگزار شد.

در بیانیه پایانی این نشست، شرکت کنندگان خواهان صلح بین طرف‌های درگیر در افغانستان شدند و بر لزوم توقف خشونت در این کشور تأکید کردند که در نهایت طالبان کنترل قدرت در افغانستان را برعهده گرفت.
همه اخبار