رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : یک شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۱۰.۷۷

شناسه خبر : ۳۷۹۷۴۱۵۵ تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۷/۲۴ ۰۴:۲۸:۰۰

ادامه تظاهرات معترضان به نتایج انتخابات در بصره
ده‌ها معترض به نتایج انتخابات پارلمانی عراق روز جمعه مقابل دفتر کمیسیون عالی انتخابات عراق تجمع کردند.
به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، معترضان خواستار رسیدگی به ادعای تقلب در انتخابات و اعلام نتایج سریع شمارش دستی آرا هستند.

پیشتر نیز در بصره، عشیره «بنی تمیم» با برپایی تظاهرات، خواستار بازشماری دستی آرا شده بودند.

کمیسیون عالی انتخابات عراق می‌گوید تنها ۱۴۰ صندوق از مجموع حدود ۳ هزار و ۶۰۰ صندوق را که هنوز نتایج آن از طریق ماهواره دریافت نشده، شمارش دستی و نتیجه را در طول یک هفته اعلام خواهد کرد.

این کمیسیون روز جمعه از دریافت ۳۵۶ شکایت درباره تخلفات ادعایی در انتخابات پارلمانی اخیر خبر داد.

کمیسیون عالی انتخابات عراق اعلام کرده است که این تعداد از شکایت‌ها مربوط به هر دو مرحله انتخابات خاص و عمومی است.

«حسنین لیث» مسئول بخش شکایت‌های کمیسیون انتخابات عراق در گفتگو با رسانه‌ها ۳۲۹ شکایت مربوط به انتخابات عمومی (یکشنبه) و ۲۷ شکایت نیز درباره انتخابات خاص (جمعه هفته گذشته) است.

وی گفت، همه این شکایت‌ها و اطلاعات دریافتی با دقت در کمیته‌های متشکل از اعضای شورای کمیسیون، بررسی خواهد شد.

لیث افزود، شکایت‌ها درباره نتایج و روند انتخابات پارلمانی عراق به دو دسته قرمز و سبز (با توجه به حساسیت اطلاعات وارده، میزان تاثیرگذاری در نتیجه و ادله اثبات آن) تقسیم شده است.

«سعید جاسم» مدیر دایره قانونی بخش شکایات کمیسیون عالی انتخابات عراق می‌گوید، مهلت تعیین شده برای طرح شکایات از طریق پایگاه رسمی کمیسیون انتخابات سه روز پس از اعلام نتایج بود و روز پنجشنبه به پایان رسید.

به گفته وی، فرآیند تعیین تکلیف شکایات نامزد‌های انتخاباتی عراق بر اساس قانون در کمیسیون انتخابات ۷ روز و نهایتا در هیات قضایی مامور رسیدگی به این پرونده ۱۰ روز طول خواهد کشید.

جاسم تصریح کرد: کمیته‌های تخصصی بررسی شکایات را بر عهده خواهند داشت و اگر هیات دستگاه قضایی عراق این شکایت‌ها را وارد بداند، نتایج نهایی انتخابات بر مبنای آن اعلام خواهد شد.

در همین راستا، «برهم صالح» رئیس جمهوری و «فائق زیدان» رئیس شورای عالی قضایی عراق در بیانیه مشترکی با اشاره به لزوم امنیت و ثبات عراق و کشیده نشدن کشور به تنش، به ضرورت طرح شکایات در چارچوب و از مسیر قانونی تاکید کردند.
همه اخبار