رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : یک شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۲۲.۷۹

شناسه خبر : ۳۹۰۰۶۳۲۸ تاریخ انتشار : ۱۴۰۰/۱۱/۳ ۱۲:۳۴:۴۱

بیمه‌های تکمیلی هنوز پای نسخه الکترونیک نیامدند
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: برخی مشکلات در ابتدای هر برنامه‌ای وجود دارد و سازمان بیمه سلامت و سازمان تامین اجتماعی با هزینه‌های بسیار طرح نسخه الکترونیک را اجرایی کردند، اما با وجود تاکید قانون و دعوت فراوان، هنوز بیمه‌های تکمیلی پای کار نیامده و می‌گویند مردم کاغذ بدهند تا پولش را بدهیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو،محمد مهدی ناصحی در نشست خبری که با حضور خبرنگاران در سازمان بیمه سلامت برگزار شد، ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن و مادر، درباره برنامه‌های این سازمان افزود: دسترسی بیمه‌های تکمیلی از ابتدای برنامه نسخه الکترونیک داده شده تا مردم بدون مراجعه به بیمه‌های تکمیلی، هزینه اسناد خود را دریافت کنند.

پرونده الکترونیک سلامت ۱۶ سال است که محقق نشده

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: باید توجه کرد که سازمان بیمه سلامت مجری اولیه طرح نسخه الکترونیک نبود و وزارت بهداشت باید این اقدام را انجام می‌داد، اما پس از این‌که قانون چند بار اعلام و اجرایی نشد و مثل این‌که ۱۶ سال است پرونده الکترونیک سلامت محقق نشده، قانون گذار تکلیف را بر عهده سازمان‌های بیمه گر گذاشت تا انجام شود.

وی افزود: با وجود عدم همکاری که در سطوح مختلف وجود داشت، طرح نسخه الکترونیک اجرایی شد. باید فواید نسخه الکترونیک را دید. وقتی پزشک امین ما چیزی را منتشر می‌کند، ابتدا خودش را زیر سوال می‌برد، زیرا ما نام کاربری و رمز عبور در اختیار او گذاشتیم تا پرونده بیمار را ببیند و دست یک فرد عادی نبوده است. قبلا هم مهر پزشک در بخش‌ها و درمانگاه‌ها بود و الان هم امکان دارد پزشک رمز عبور خود را در اختیار سایر افراد بگذارد. قبلا هم مهر و نسخه در اختیار منشی‌ها بود، اما، چون وسیع و فراگیر است، از این موارد استفاده می‌شود تا اصل قضیه را زیر سوال ببرند.

استفاده از داده‌های نسخه الکترونیک برای برآورد هزینه‌ها

ناصحی گفت: وضعیت یک ماه به صورت آزمایشی از سامانه نسخه الکترونیک استخراج و در اجلاس روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در مشهد مقدس ارائه شد. جزییات این‌که کدام دارو بیشترین مصرف را دارد مشخص است. به طور مثال میانگین اقلام دارویی در نسخ استان قم، ۴.۹ است و میانگین جهانی ۲ است.

وی افزود: با اطلاعاتی که از سامانه نسخه الکترونیک استخراج می‌شود، می‌توانیم به داد مردم در زمینه پرداخت هزینه‌ها برسیم و اگر این اطلاعات نباشد، نمی‌توانیم هزینه‌ها را برآورد کنیم و بگوییم کدام هزینه مخرب‌ترین و بیشترین است. استخراج اطلاعات ۶ ماهه و یک ساله بسیار مهم است. وقتی دارو از داروخانه خارج شود و اصالت دارو داشته باشد، دارو دیگر قاچاق نمی‌شود. این‌که در استانی دارو دپو شده و در استان دیگری دارو موجود نباشد، عیب نظام سلامت است و با این طرح می‌توان مشکلاتی مانند این را برطرف کرد.

سامانه بیمه سلامت قطعی زیادی ندارد

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: اگر سامانه قطع می‌شود، پشت سامانه موارد دیگر و سامانه‌های دیگر قرار دارد. سامانه بیمه سلامت قطعی زیادی ندارد و، چون سامانه‌های دیگر قطع می‌شوند، به نام بیمه سلامت تمام می‌شود. بسیاری از آمار‌ها متاسفانه از تهران گرفته می‌شود و باید استان‌هایی مانند کردستان و کهگیلویه و بویراحمد را هم دید که توانستند نسخه الکترونیک را به درستی اجرایی کنند. ولی در تهران درصد بالایی طرف قرارداد ما نیستند.

چرا امضای الکترونیک هنوز اجرا نشده است؟

ناصحی بیان کرد: سازمان نظام پزشکی یکی از ارکان نسخه الکترونیک است و باید پزشکان را برای عقد قرارداد و حتی شکل گیری امضای الکترونیک بسیج کند. الان سازمان نظام پزشکی منتقد نسخه الکترونیک است و جای تعجب دارد.

وی افزود: بیمه یک گوشه کار است، اما همه کار را بیمه انجام داده و حالا در معرض هجمه‌های مختلف قرار گرفته است. آیا وظیفه بیمه بوده که امضای دیجیتال درست کند و تحویل بدهد؟ نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از پزشکان شماره نظام پزشکی دارند. وظیفه چه کسی است که امضای دیجیتال درست کند؟ نباید وظیفه‌ای که انجام نشده را به گردن دیگران بیندازند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ادامه داد: چرا پلیس و قوه قضاییه مدت‌هاست سیستم پاسخگویی و الکترونیک را دارند، اما نظام سلامت بعد از ۱۶ سال هنوز پرونده الکترونیک سلامت ندارد.

برخی فقط به دنبال مشکلات هستند

ناصحی گفت: شخصی که اصلا تاکنون نسخه الکترونیک ننوشته، فقط به دنبال مشکلات سامانه نسخه الکترونیک است. در این مسیر منافع بسیاری از افراد تهدید می‌شود و به دنبال مشکل تراشی هستند. این حق مردم است که دارو توزیع مناسب داشته باشد و دارو دست دلال و قاچاقچی نباشد. نسخه الکترونیک جلوی تبانی‌ها را می‌گیرد. وقتی یک مشکل کوچک پیدا می‌کنند، بزرگ نمایی می‌کنند تا اصل طرح را زیر سوال ببرند.

وی ادامه داد: این‌که پزشکی نتواند نسخه بنویسد و فردی را کنار خود برای نوشتن نسخه بگذارد و خودش بر نوشتن نسخه نظارت کند، مشکلی ندارد. این موضوع از نسخه‌های دستی که مشکلاتی داشت، اشتباه کمتری دارد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: ما سخت‌ترین کار را مبنی بر آنلاین بودن نسخه الکترونیک انجام دادیم، اما پرونده الکترونیک یک کار آفلاین است. پرونده الکترونیک راحت‌ترین کار است که هنوز انجام نشده و سخت‌ترین کار در نظام الکترونیک سلامت در زمینه نسخه الکترونیک انجام شده است. هرچند اشکالاتی وجود دارد.

وی درباره رسیدگی به تخلفات پزشکان مبنی بر انتشار اطلاعات بیماران بیان کرد: سازمان بیمه سلامت به عنوان شاکی در صورت سوء استفاده از سامانه‌ها می‌تواند ورود کند، اما در حوزه قضایی باید دفاتر حقوقی مربوط به وزارت بهداشت پیگیری کند.

توجه ویژه به مناطق کم برخوردار

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: به دنبال بهبود خدمات ارائه شده به بیمه شدگان و به خصوص افراد کم برخوردار هستیم. در زمینه بیمه رایگان افراد کم برخوردار، نزدیک به ۱۰ هزار نفر در منطقه هرندی تهران به صورت رایگان بیمه شده‌اند و تلاش ما این است که تا پایان سال پوشش کامل بیمه رایگان در مناطق کم برخوردار استان تهران را انجام بدهیم. در کشور ۲ هزار و ۲۰ منطقه کم برخوردار داریم و به دنبال این هستیم که افراد کم برخوردار را به طور ویژه تحت پوشش بیمه رایگان قرار بدهیم.

پوشش ناباروری و توجه به معلولان

وی بیان کرد: در پوشش ناباروری و توجه به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر جوانی جمعیت، اعتباری در نظر گرفته شده و با بسیاری از مراکز وارد مذاکره شدیم تا اگر قرارداد ندارند، قرارداد منعقد شود.

ناصحی گفت: در زمینه معلولان و توانبخشی و بیماران اتیسم نیز سازمان بیمه سلامت از ابتدای سال تلاش زیادی انجام داده و آمادگی خودمان را برای انعقاد قرارداد اعلام کرده است. در این زمینه تلاش شده اعتباری با توافق بهزیستی جذب شود، اما موانعی سر راه بود و تاکنون منابع این حوزه آن طور که باید جذب نشده است.

چگونگی تخصیص منابع ارز دارو و تجهیزات به بیمه‌ها

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بیان کرد: احتمالا ارز دارو حذف نمی‌شود. زیرا این موضوع اهمیت زیادی دارد و با توجه به سازوکار‌های مدیریتی می‌توان این موضوع را مدیریت کرد. اگر قرار باشد ارز دارو به سازمان بیمه سلامت تخصیص پیدا کند، در صورت تامین منابع کامل و تخصیص به موقع می‌توان مدیریت را انجام داد. مبالغی که برای دارو پیش بینی شده نزدیک به ۳۷ هزار میلیارد تومان فقط برای بیمه سلامت است و در جمع بیمه‌ها حدود ۸۰ هزار میلیارد تومان فقط برای دارو است. در جمع ملزومات نزدیک به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم داریم تا ارز دارو و تجهیزات پزشکی حذف شود. اگر این منابع تامین شود، با این کار موافقیم، اما اگر به موقع تامین نشود، چالش جدی خواهد بود.

منابع سلامت تجمیع شود

ناصحی گفت: در بحث مدیریت منابع سلامت اعتقاد داریم که منابع سلامت باید تجمیع شود و به وسیله سازوکار الکترونیک شفاف باشد. نمی‌دانیم منابعی که تخصیص داده می‌شود، صرف چه اموری می‌شود. به طور مثال اگر منابعی برای ناباروری تخصیص داده می‌شود، نمی‌دانیم به زوجین نابارور تخصیص پیدا می‌کند یا صرف ساخت ساختمان می‌شود.

وی افزود: بر اساس اعلام وزیر بهداشت، نزدیک به ۷۰۰ میلیون یورو فقط تعهدات سخت افزاری تجهیزات برای وزارت بهداشت گذاشته شده که شاید دو سوم آن غیرضروری باشد؛ بنابراین منابع سلامت باید تجمیع و نشان‌دار شود. در ساختار بیمه‌ای منابع نشان‌دار است و غیر از آن را نمی‌توان پرداخت کرد و اگر اعتباری می‌آید باید برای یک موضوع خاص باشد تا به هدف بنشیند. جای مهمی که می‌تواند این موضوع را اداره کند، بیمه‌ها هستند.

برنامه کوتاه مدت و بلند مدت بیمه سلامت

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت این سازمان گفت: در موضوع ساماندهی خدمات الکترونیک در نظام سلامت مشارکت خواهیم کرد. همچنین در نظام ارجاع و پزشکی خانواده در صندوق بیمه همگانی و تطابق آن با برنامه وزارت بهداشت همکاری لازم را خواهیم داشت. در زمینه بیمه رایگان به خصوص در مناطق کم برخوردار به طور جدی وارد شدیم تا هر ایرانی که بیمه ندارد، حتما تحت پوشش بیمه سلامت قرار بگیرد. این فرصت و حقی که برای مردم وجود دارد را حتما باید اجرا کنیم تا نگرانی برای پوشش بیمه‌ای وجود نداشته باشد. توجه ویژه ما در زمینه بیماران صعب العلاج و سرطانی است. برای سال ۱۴۰۱ مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان در فاز اول قانون بودجه گنجانده شد تا به این دسته از بیماران خدمات ویژه بدهیم و هزینه‌های پرداختی از جیب این بیماران کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: نگاه ما این است که رسانه‌ها نیز کمک کنند تا بنیاد‌ها و ستاد‌ها که منابع و درآمد خوبی دارند، به حوزه سلامت توجه کنند و به ما کمک کنند تا بتوانیم تلفیق بیمه پایه و تکمیلی را داشته باشیم و به طور مثال یک روستایی بتواند در کنار بیمه پایه، یک بیمه مکمل هم داشته باشد و بتوانیم بیمه خوبی را برای مردم فراهم کنیم. اگر کسی دچار سرطان شد و بیمه پایه داشت و از نظام ارجاع مراجعه کند، هزینه‌های او به طور کامل پرداخت شود. باید منابع به سمتی سوق داده شود که مردم از آن نفع ببرند.

ناصحی بیان کرد: موضوع مهم دیگر، خرید راهبردی خدمات سلامت است که در کنار نوشتن راهنما‌های بالینی می‌تواند اجرایی شود. جلسات مربوط به آن در دوره گذشته وزارت بهداشت برگزار شده و این جلسات ادامه پیدا خواهد کرد.


همه اخبار