رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۱۹.۹۱

عبدالناصر همتی

عبدالناصر همتی

عبدالناصر همتی در سال ۱۳۳۶ در کبودرآهنگ استان همدان متولد شد.

عبدالناصر همتی متولد ۱۳۳۶ در کبودرآهنگ، استان همدان است. او با رتبه یک دوره کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه تهران را آغاز کرد؛ سپس در همان دانشگاه فوق لیسانس خود را دریافت کرد و درجه دکترای اقتصاد خود را در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه تهران اخذ و رساله خود را با حضور در دانشگاه لندن تکمیل کرد و به اتمام رساند. عبدالناصر همتی دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است.

او فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۹ در سازمان صدا و سیما آغاز کرد و تا ۱۳۶۸ به عنوان مدیرکل خبر فعالیت نمود و از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ معاون سیاسی سازمان صدا و سیما بود. او در دوران جنگ تحمیلی مسئول تبلیغات جنگ بود.

همتی در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی در سال 1377 پیشنهاد تاسیس صندوق ذخیره ارزی را داد که بعدا با نام حساب ذخیره ارزی بنیان شد. او همچنین طراحی و اجرای خصوصی سازی صنعت بیمه را در سال 1382 برعهده داشته است.

او از سال 1380 رئیس هیئت مدیره بیمه اتکایی آسیایی بانکوک با حضور 10 کشور است، و همچنین 12 سال، از سال 1373 تا 1385 رئیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

همتی 7 سال مدیرعامل بانک سینا بود تا در 8 مهر ماه سال 1392 به پیشنهاد علی طیب نیا (وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت) و با تائید مجمع عمومی بانک ملی مدیریت بانک ملی ایران را برعهده گرفت و جایگزین فرشاد حیدری شد. پس از آن در 3 مرداد سال 1397 به پیشنهاد مسعود کرباسیان (وزیر امور اقتصادی و دارایی وقت) با حکم دکتر حسن روحانی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی ایران منصوب شد.

همتی از معدود مدیران ایرانی است که در دولت‌های پنجم و ششم، هفتم و هشتم، نهم و دهم، همچنین یازدهم و دوازدهم، سمت‌های کلیدی را برعهده داشته‌است.

وی در حال حاضر رئیس کل بانک مرکزی است.

سوابق اجرایی

-سفیر ایران در چین
-کارشناس رسمی دادگستری
-عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی در زمان حسن روحانی به مدت 5 سال
-رئیس کل بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و رئیس شورای عالی بیمه
-مسئول کمیته اقتصادی جهاد دانشگاهی

همه اخبار