رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : سه شنبه ۰۱ تیر ۱۴۰۰
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۲۵.۵۶

علی لاریجانی

علی لاریجانی

علی اردشیر لاریجانی در سال ۱۳۳۶ در نجف اشرف به دنیا آمد.

زندگینامه

علی اردشیر لاریجانی در سیزدهمین روز از خردادماه سال ۱۳۳۶ در شهر نجف عراق، متولد شد. او فرزند مرحوم میرزا هاشم آملی (از روحانیون بزرگ تشیع) است. اصالت علی لاریجانی، به شهر آمل در استان مازندران باز می‌گردد.

اما چرا علی لاریجانی متولد شهر نجف در کشور عراق است؟ این سوال، باعث شکل‌گیری برخی شبهه‌ها در زمینه اصالت ایرانی وی شده است؛ شائبه‌هایی که به نظر می‌رسد از اساس، بی‌پایه هستند. علی لاریجانی در دورانی متولد شد که پدرش به عنوان یک طلبه و در شهر نجف، در حال گذراندن آموزش و کسب تحصیلات فقهی بود. زمانی که علی لاریجانی تنها چند سال بیشتر نداشت، خانواده او از نجف به قم، مهاجرت کردند. به همین دلیل، ایشان تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و متوسط خود را در همین شهر و در بارگاه حضرت معصومه (ع) سپری کردند.

وی داماد شهید مرتضی مطهری است. لاریجانی تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع کارشناسی و در رشته علوم رایانه در دانشگاه صنعتی شریف به پایان رساند. اما برای مقاطع تحصیلی بالاتر، رشته فلسفه را انتخاب کرده و مدرک کارشناسی ارشد و دکترای خود را در همین رشته و از دانشگاه تهران، دریافت نمود.

علی لاریجانی در سال ۱۳۵۶ ازدواج کرده و هم‌اکنون صاحب ۴ فرزند (دو دختر و دو پسر) است.

سوابق اجرایی علی لاریجانی

ورود علی لاریجانی به عرصه سیاسی کشور، بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شکل گرفت. او از سال ۱۳۵۷ و به عنوان مدیرکل برون مرزی و دفتر مرکزی خبر سازمان صداوسیما منصوب شد. لاریجانی برای مدتی طولانی در این نهاد حساس فعالیت کرد و سپس در سال ۱۳۷۱ و از سوی مرحوم هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت) به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشغول به کار شد.

البته دوران وزارت علی لاریجانی خیلی طول نکشید؛ زیرا در سال ۱۳۷۲ و با حکم رهبر معظم انقلاب، به عنوان رئیس سازمان صدا و سیما منصوب شد. طولانی‌ترین دوران خدمت او در جمهوری اسلامی به همین پست مربوط می‌شود؛ جایی که لاریجانی تا سال ۱۳۸۳ و به مدت ۱۱ سال، ریاست این سازمان را بر عهده داشت.

دوران طولانی حضور لاریجانی در راس سازمان صدا و سیما، با حواشی مختلفی همراه بود. در کنار اقدامات زیادی که در این زمان و در راستای افزایش و گسترش شبکه‌های ملی و استانی صورت گرفت، علی لاریجانی با سید محمد خاتمی (رئیس جمهور وقت) درگیری‌های لفظی و گرایشی زیادی داشت.

علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ نامزد شد؛ اما نتوانست رای بالایی به دست بیاورد و در نهایت، در بین ۷ کاندید نهایی، در رده ششم قرار گرفت.

وی در سال ۱۳۸۴ به عنوان دبیر شورای امنیت ملی منصوب شده و تا سال ۱۳۸۶ در این سمت، باقی ماند. او سرانجام و پس از اختلافاتی که با محمود احمدی نژاد (رئیس جمهور وقت) داشت، در نهایت از این مسئولیت، استعفا داد.

این فعال سیاسی، در سال ۱۳۸۶ و به عنوان نماینده مردم قم و جماران، راهی مجلس شورای اسلامی شد و یک سال بعد، به عنوان رئیس قوه مقننه، منصوب شد. لاریجانی به مدت ۱۲ سال و در سه دوره متوالی، عهده‌دار ریاست مجلس بود. او در این دوران هم، درگیری‌های متعددی را با محمود احمدی نژاد، تجربه کرد.

همه اخبار