رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : یک شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۱۰.۹۹

سورنا ستاری

سورنا ستاری

سورنا ستاری متولد ۱۳۵۱ در تهران است.

دکتر سورنا ستاری خواص متولد ۱۳۵۱ در تهران، در یک خانواده نظامی با سه خواهر کوچکتر از خود بدنیا آمد. او دانشیار دانشگاه صنعتی شریف، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری ایران و رئیس بنیاد ملی نخبگان است. وی، فرزند سرلشگر شهید منصور ستاری است.

پدر وی در ۱۵ دی ۱۳۷۳ در حالی که فرمانده نیروی هوایی بود در سانحه سقوط هواپیما به همراه جمعی از مقامات بلند پایه نظامی در اصفهان شهید شد.

او در سال ۱۳۸۴، به عنوان مدیرعامل سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت انتخاب شد، اما یک سال بعد از سمتش استعفا داد. ستاری در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۹۲ با حکم حسن روحانی به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری منصوب شد. او در تاریخ ۲ مهر ۱۳۹۲ با حکم بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت به عنوان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت منصوب گردیده بود که پس از انتصاب به سمت معاونت علمی رئیس‌جمهور در بیست و نهم همان ماه جای خود را به حمیدرضا کاتوزیان داد. وی در دولت دوازدهم نیز به عنوان معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری انتخاب شد و هم اکنون نیز در همین سمت مشغول به فعالیت است.

وی مدارج کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی مکانیک را در دانشگاه صنعتی شریف گذرانده و هم‌اکنون دانشیار این دانشگاه است.

با رتبه ۳۳ کنکور وارد دانشگاه شریف شد و با رتبه شاگرد اولی لیسانس گرفت؛ سپس بورس تحصیلی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا را بدست آورد که با مخالفت پدر از مهاجرت به آمریکا منصرف شد.

ستاری موفق به دریافت نشان درجه یک هنری از مقام معظم رهبری گردیده است . وی همچنین تاکنون موفق به ثبت دو اختراع داخلی و خارجی شده است.

سوابق اجرایی

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی

رییس هیات امنا پارک فناوری پردیس

رئیس هیات امنا صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور

عضو هیات امنا موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت

ریاست پژوهشکده نانو تکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت

ریاست گروه انرژی موسسه مطالعات بین المللی انرژی

مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور

همه اخبار