رفتن به کانال تلگرام تیتر۱ آنلاین
لطفا شکیبا باشید ...
سرویس دهنده رسانه رصدخانه
امروز : یک شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۰
ساعت:
دمای هوای ایران، تهران
℃ ۱۰.۷۷

سیدمصطفی میرسلیم

سیدمصطفی میرسلیم

سیدمصطفی میرسلیم 19 خرداد ۱۳۲۶ در تهران متولد شد.

سیدمصطفی میرسلیم متولد تهران سال 1326 در خانواده‌ای مذهبی است. میرسلیم تحصیلات متوسطه خود را در سال ۱۳۴۴ در دبیرستان البرز به پایان رساند و در سال ۱۳۴۹ موفق به اخذ فوق لیسانس در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه پواتیه فرانسه شد. به‌دنبال آن، در سال ۱۳۵۱ از «مدرسه عالی ملی مکانیک و آئروتکنیک» تخصص مهندسی در رشتهٔ موتور‌های درون‌سوز را کسب کرد.

او از سال 1354 تا 1357 مدیریت بهره‌برداری شركت راه‌آهن شهری تهران و حومه را نیز عهده‌دار بود. 16 شهریورماه 1357 و در زمان اوج‌گیری نهضت انقلابی مردم ایران براثر اصابت گلوله زخمی و جانباز شد و پس از به ثمر رسیدن انقلاب و تشكیل حزب جمهوری اسلامی، به عضویت شورای مركزی این حزب در‌آمد.

وی همچنین همراه با تعداد دیگری از نیروهای دانشگاهی، در اوایل انقلاب اقدام به تأسیس جامعه اسلامی دانشگاهیان کرد.

در فروردین 1358 از جمله اعضای هیئت اجرایی همه‌پرسی نظام جمهوری اسلامی و در خردادماه این سال ریاست ستاد بازرسی انتخابات مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی را برعهده داشت. میر سلیم در سال 1358 به معاونت سیاسی اجتماعی وزارت كشور برگزیده شد كه تا سال 1361 در این سمت باقی ماند و در طول این مدت مسئولیت اجرایی همه‌پرسی قانون اساسی، برگزاری اولین دوره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری و مجلس شورای اسلامی را نیز عهده‌دار بود. همچنین سرپرستی شهربانی جمهوری اسلامی، سرپرستی بنیاد امور جنگ زدگان و قائم‌ مقامی وزارت كشور از جمله دیگر مسئولیت‌های وی در خلال این مدت بوده است.در سال 1361 به سرپرستی نهاد ریاست جمهوری و مشاورت عالی رئیس‌جمهور برگزیده ‌شد كه تا سال 1368 در این سمت باقی ‌ماند(در دوره ریاست جمهوری رهبر معظم انقلاب) . به دنبال آن از سال 1368 تا 1372 مشاور رئیس‌جمهور در امور تحقیقات شد و از سال 1372 تا 1376 تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده گرفت. میرسلیم از سال 1368تا 1376 به عضویت شورای عالی انقلاب فرهنگی درآمد و در طول سالهای 1372 تا 1375 مسئولیت دبیری این شورا را نیز عهده دار بود.

ریاست هیئت امنای بنیاد دایره‌المعارف اسلامی از سال 1362 و مدیر عاملی این بنیاد طی سالهای 68 تا 73 از دیگر مسئولیت‌های وی به شمار می‌آید. در سال 1375 به عضویت مجمع تشخیص مصلحت در آمد و از سال 1378 عهده‌دار معاونت فرهنگی اجتماعی مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص شد. وی همچنین مؤسس و رئیس اولین مرکز تحقیقات موتور ایران و ناظر عالی طراحی و ساخت اولین موتور پایه گازسوز (موتور ملی ایران) است. او ریاست فدراسیون نجات غریق و غواصی و عنوان «حامی فدراسیون نجات غریق جهانی ایران» را نیز بر عهده دارد.

میرسلیم کار حزبی را با تعطیلی حزب جمهوری اسلامی، تعطیل نکرد و از سال 1372 عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی شد. او سالها است به عنوان رئیس شورای مرکزی ، نقشی راهبردی در هدایت این حزب با سابقه دارد.
 
سیدمصطفی میرسلیم در سال 1396 به عنوان نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت.

او در حال حاضر یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده مجلس شورای اسلامی است.

 

همه اخبار